Polisy tylko dla posiadaczy mienia. Czyli dla wszystkich.
Nie masz nic - nie musisz się martwić, że coś stracisz.
Ubezpieczenie mienia wraz z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej stanowią grupę ubezpieczeń majątkowych definiowanych przez ustawę. W codziennym użyciu zamiennie stosuje się określenia mienie i majątek co z punktu widzenia ustawy formalnie nie jest prawidłowe ale w praktyce nie ma to większego znaczenia. Jest to najbardziej upowszechniony i najbardziej konkretny rodzaj ubezpieczeń. Trudno wyobrazić sobie firmę bez majątku. Dlatego oferta ubezpieczenia mienia jest dla wszystkich.
Jest kilka systemów ubezpieczania mienia. Warto wiedzieć czym się różnią.
- ALL RISK - standard ubezpieczenia obejmujący najszerszy katalog ryzyk. Dla laików nazwa jest myląca bowiem standard ten nie obejmuje "wszystkich ryzyk" lecz "wszystkie ryzyka z wyjątkiem wyłączonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (tzw. OWU)". Niemniej jest to najszerszy zakres oferowanych ubezpieczeń, który może być dodatkowo uzupełniony o ryzyka specyficzne opisane klauzulami ubezpieczyciela i klauzulami autorskimi (np. brokera) na które Ubezpieczyciel się zgodzi. Z punktu widzenia ochrony Klienta ubezpieczenie w systemie "all risk" jest najkorzystniejsze co ma wpływ na wyższą cenę.
- RYZYKA NAZWANE - nazwa standardu ubezpieczeń odzwierciedla rzeczywistość. Zakres ubezpieczenia obejmuje katalog zdefiniowanych ryzyk ujętych w OWU. Także w przypadku tego systemu ubezpieczeń zakres ochrony można rozszerzyć dodając odpowiednie klauzule i zapisy w programie ubezpieczeń.
- FLEXA - system ubezpieczeń, którego nazwa pochodzi od angielskich słów Fire, Light, Explosion, Aircraft (Crash Landing). W polskim nazewnictwie tego typu polisy noszą nazwę polis od ognia i innych zdarzeń losowych (tzw. polisy ogniowe). Jest to zawężenie systemu ryzyk nazwanych do ryzyk podstawowych związanych ze szkodami powstałymi w wyniku pożaru, pioruna, wybuchu lub upadku statku powietrznego. Najwęższy zakres ochrony oznacza też relatywnie najniższą cenę.
Który system jest godny polecenia ? Jakie rozwiązanie zastosować ?
W zależności od rodzaju działalności Klienta ubezpieczenie uzupełnione o odpowiednie zapisy (klauzule) wg. każdego z systemów może być efektywne. Jest jednak wiele niuansów i różnic, zarówno pomiędzy systemami jak i polisami oferowanymi przez Ubezpieczycieli w ramach danego systemu, o których należy wiedzieć, tak by decyzja o kształcie ostatecznego rozwiązania była świadomym wyborem opartym na rzetelnej informacji.
Jako broker odpowiedzialny wobec Klienta za skuteczność proponowanych rozwiązań stawiamy przede wszystkim na dobre rozpoznanie ryzyk związanych z jego działalnością. W kolejnym kroku dobieramy zakres ubezpieczeń dążąc do jak najlepszego dopasowania do rozpoznanych ryzyk. I negocjujemy cenę.
Dla firm o niewielkim majątku problem ceny ubezpieczenia nie jest ważny. Koszty nie są wysokie a różnice cenowe między ofertami będą kosmetyczne. Podstawowym zagadnieniem do opracowania jest odpowiedni zakres.
Dla firm dysponujących większym majątkiem - co zazwyczaj też oznacza bardziej skomplikowaną działalność - znaczenie ma i zakres i cena ubezpieczenia. Dobór zakresu i optymalizacja ceny - to zadania dla doświadczonego brokera. Warto wykonać tę pracę, bowiem różnice cenowe pomiędzy ofertami zbliżonymi zakresowo mogą wynosić tysiące złotych.
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze oferty ułatwieniem będzie rekomendacja brokera. Zwłaszcza takiego, który odpowiada za skuteczność proponowanych przez siebie rozwiązań.